% 51

* Elimdeki bozuk parayı havaya atıyorum.
Kazanma şansı yüzde 50. Yazı? Tura? Yazı!
Sonuç: Tura.. Şans!

* Parmağımda tuttuğum 8,5 gramlık bozuk paranın yukarı bakan yüzü tura,
– Odanın sıcaklığı 22 C derece,
– Oda da ki hava akımı saniyede 0.04 metre,
– Paraya 85.32 N’luk kuvvetle 0.1 saniyelik bir itme uyguluyorum,
– 3.28 derecelik bir açıyla yukarı doğru fırlatıyorum..
Yazı? Tura? Tura!
Sonuç : Tura.. İstatistik!

Paranın sonucuna etki edecek tüm değişkenleri yanlışsız ve eksiksiz hesaplayabilirsem yazı tura oyununun geleceğini görebilirim demektir.

Peki bunu yaşama uyarlamak söz konusu mu?

Tıpkı para örneğinde olduğu gibi evrendeki tüm değişkenleri eksiksiz olarak hesaplayabilen bir bilgisayar olsaydı (ki bu değişkenlere şu anda bu yazıyı okurkenki ruh haliniz de dahildir), birbirinin hareketlerini etkileyecek tüm oluşumlar arasında bir bağlantı kurulabilecek, gelecek görülebilecekti.. diyor ‘Olasılıksız’ adlı kitabın yazarı Adam Fawer.

Okur kitapta yazarın ustaca yapmış olduğu bağlantıları sindirdiğinde, kendini “gerçekten de öyle bir makine yapılabilirse, geleceği görmek mümkün olurdu..” savunuculuğu ile “her şeyi hesaplayabilmesi için tüm evreni kapsayabilmesi, evrenin dışına çıkabilmesi ve evrenden bağımsız bir makine olması gerek ki, bu da madde evren teorisine göre mümkün değil..” paradoksunun ortasında buluyor. Bu noktada da yazar, okuru bu derin düşüncelerle tek başına bırakmak yerine, “mümkünlük” kavramını yapmış olduğu metafiziksel açılımlarla sorgulanabilir hale getiriyor. Beğenenlere serinin ikinci kitabı ‘Empati’ şiddetle tavsiye edilir.

İşte size bir örnek:

4 saniye içinde yere yat, yoksa öleceksin!

Kartal Göz (Eagle Eye)
Hillary Seitz’ın yazdığı Steven Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği film, Adam Fawer’ın ‘Olasılıksız’ kitabındaki ütopyasına neredeyse örnek teşkil eden bir senaryoya sahip.

Ulu Amerika İmparatorluğu her zamanki gibi becerilemeyeni beceriyor ve çok güçlü bir bilgisayar tasarlıyor. Bilgisayarın görevi, istatistiki verilerle tehlikeleri hesaplayıp, önceden müdahalelerde bulunarak devletin başına zeval gelmesine engel olmak. Yüzde 51’i yakaladı mı hiç affetmeyen bizim Commodore 64, her ne oluyorsa kendini bizzat uygulamaya koyan Amerikan hükümetini ve en başta da Amerikan Başkanını vatan haini ilan ederek infazlarına karar veriyor.

Bu infazı gerçekleştirmek için karakterlerini ve görevi gerçekleştirebilirliklerini, ilkokulda yakalarına takılan kırmızı kurdeladan, KPSS’ de almış oldukları puana kadar denetimden geçirdiği 2 insana bahşediyor. İstemeseler bile..

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Kahramanlarımıza ;

4 saniye içinde yere yat, yoksa öleceksin!
95 km hızla gidersen ışıkları geçeceksin.. gibi yönlendirmelerde bulunan bilgisayar, ikna olmayan Jerry’yi Wilson istasyonunda indirmek için metrodaki tüm yolcuları aynı anda arayarak onun bir terörist olduğunu ilan edecek kadar da acımasız bir yapıya sahip ..

Tüm bunları nasıl bilebiliyorsun sorusuna, bir yapay zekadan çok daha fazlasına sahip Commodore’un verdiği cevapsa bir hayli ürkütücü;

Alışverişler, hisse senetleri ve kişiliğin olarak tanımladığımız çok sayıda veri noktasını,her sosyal ağı, internet kaydını, hızlı ve metin mesajları, bilinen yakınlarını, dostlarını, yoldaşlarını, alınan ve gönderilen e-postaları ve telefon kayıtlarını izliyoruz.

Hareketleri analiz etmek için güvenlik, gözetim ve trafik kameralarından yararlanıyoruz.

Bu veriyi kişilik profilini biçimlendirmek için kullanıyoruz.

Kim olduğunuzu biliyoruz.

Biz her yerdeyiz!

Reklamlar

Ocak 31, 2009 tarihinde Reklamlar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Hocam sinema bölümüne yazdığını bilmiyordum. 😀

  2. Nasıl yani sinema bölümüne? 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s